Logo
lv en

SIA "ZAAO" sadarbībā ar SIA "Konsorts" izstrādā Vidzemes reģionālā aprites ekonomikas centra Valmierā operacionālo darbības modeli

16.04.2024

SIA "ZAAO" (ZAAO) sadarbībā ar SIA "Konsorts" ir veiksmīgi noslēguši darbu pie Vidzemes reģionālā aprites ekonomikas centra (VRAEC) operacionālā darbības modeļa izstrādes Valmierā, Dzelzceļa ielā 5, kurš realizēts, pateicoties Eiropas Savienības Vides un klimata pasākumu programmas LIFE atbalstam. Dalība projektā "Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" ir viens no nozīmīgākajiem soļiem Vidzemes reģiona virzībā uz aprites ekonomiku.

Aktivitātes galvenais mērķis ir radīt ekosistēmu, kas veicina preču atkārtotu izmantošanu, remontu un pārstrādi, padarot to pieejamu un pieņemamu plašai sabiedrības daļai. Šis centrs kalpos kā spēcīgs stimuls vietējai ekonomikai, veicinot ilgtspējīgu patērēšanu, radot jaunas darba vietas, mazinot atkritumu rašanās apjomu un veicinot atkritumu pārstrādi.

Galvenās priekšrocības:

Inovatīvas aprites ekonomikas risinājumi

VRAEC nodrošinās infrastruktūru un pakalpojumus, kas vajadzīgi, lai veicinātu preču atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, tādējādi radot ilgtspējīgu resursu apsaimniekošanas modeli Vidzemē.

Izglītošana un sabiedrības iesaiste

Aktivitātes ietver plašas informācijas un izglītošanas kampaņas, kas vērstas uz ilgtspējīgu patēriņu un atkritumu pārstrādes nozīmīgumu. Tas veicinās lielāku sabiedrības izpratni un līdzdalību atkritumu pārstrādes jomā.

Ekonomikas un vides labumi

VRAEC projekta realizācija veicinās jaunu darba vietu radīšanu, uzlabos resursu efektivitāti un samazinās atkritumu apjomu, tādējādi sniedzot būtisku ieguldījumu reģiona ilgtspējīgā attīstībā.

VRAEC plāno pieņemt plašu preču klāstu, lai veicinātu resursu efektīvu izmantošanu un samazinātu atkritumu daudzumu. Balstoties gan uz starptautisko, gan ZAAO iegūto pieredzi atkritumu apsaimniekošanā, centrā sākotnēji tiks pieņemtas dažādas preču grupas.

 • mēbeles, nodrošinot dalījumu starp mīkstajām un cietajām jeb korpusa mēbelēm, lai veicinātu to atkārtotu izmantošanu vai pārstrādi;

 • dažāda veida trauki, kas vēl ir izmantojami vai atjaunojami;

 • mājas tekstils un apģērbi atkārtotai izmantošanai vai pārstrādei;

 • dekoratīvie un interjera priekšmeti;

 • atjaunojamas vai atkārtoti izmantojamas spēles un rotaļlietas bērniem;

 • grāmatas;

 • elektropreces un sadzīves elektronika;

 • piederumi un materiāli amatniecībai un rokdarbiem;

 • sporta, kempinga un hobija aprīkojums, velosipēdi;

 • atpūtas un dārza piederumi;

 • izmantojami celtniecības un remonta materiāli.

Noteiktās preču grupas ir izvēlētas, ņemot vērā ne tikai potenciālo atkritumu apjomu un to struktūru, bet arī sabiedrības vajadzības un tendences ilgtspējīgā patēriņā. VRAEC tiecas kļūt par galveno punktu, kur Vidzemes iedzīvotāji un uzņēmumi var ne tikai nodot izlietotus resursus atkārtotai izmantošanai un pārstrādei, bet arī apgūt jaunas zināšanas par aprites ekonomiku un ilgtspējīgu dzīvesveidu.

"Šāda centra izveide ir jauns, būtisks solis uz ilgtspējīgāku un zaļāku nākotni Vidzemē, kas noteikti prasīs iedzīvotāju paradumu maiņu, lai VRAEC ne tikai samazinātu atkritumu apjomu, bet arī veicinātu ekonomisko izaugsmi, radot jaunas uzņēmējdarbības iespējas un darba vietas," norāda ZAAO projektu vadītāja Gunita Vizule.

Dalīties:

LIFE integrētā projekta ''No atkritumiem uz resursiem'' 4. ZIŅU LAPA

27.05.2024

Projekta mērķis - ar mērķtiecīgiem pasākumiem samazināt...
Lasīt vairāk
Zilais Karogs šogad plīvos trīspadsmit Latvijas peldvietās

21.05.2024

Pagājušajā piektdienā, vides izglītības konceptvietā...
Lasīt vairāk
Vides izglītības konceptvietā ”Šūna” notiks Zilā Karoga svinīgā pasniegšana

14.05.2024

Šo piektdien tiks pasniegti Zilie Karogi, Zaļās Atslēgas...
Lasīt vairāk
Aizvadīta projekta vadības grupas sanāksme

09.05.2024

Šodien, 9.maijā notika LIFE Waste to Resources IP vadības...
Lasīt vairāk