Logo
lv en

Rīgā pilotaktivitāšu veidā tiks veikta virtuves bioloģisko atkritumu šķirota vākšana

05.09.2022

Viens no projekta LIFE Waste to Resources IP pasākumiem, ko īsteno Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija (LASA), ir virtuves bioloģisko atkritumu šķirota savākšana un tālāka apsaimniekošana, ražojot bio gāzi. Šī pasākuma īstenošana atšķiras no jau agrāk realizētajiem (piemēram, uzņēmuma SIA „Clean R”) ar to, ka lielas daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji, saņemot nelielas tvertnes bioloģisko virtuves atkritumu atšķirošanai mājsaimniecībā,  atšķiro noteiktus virtuves atkritumu veidus, kā  dārzeņu, zaļumu un augļu atlikumus: ēdiena un produktu pārpalikumus, izņemot kaulus; tējas un kafijas biezumus; istabas augus, grieztos ziedus.

Šādus atkritumus tālāk novieto speciālā bio atkritumu konteinerā, kas atrodas pie mājas, konteineru novietnē. Regulāri konteiners tiek iztukšots un virtuves atkritumi, pēc apstrādes, tiek nogādāti bio gāzes ražotnē.

Lai veicinātu bioloģisko atkritumu oksidēšanos, kas būtiski samazina smakas, konteinerā ir izveidotas gaisa atveres gan uz sānu virsmām, gan vākā. Plānots, ka bioloģisko atkritumu savākšanas konteineri tiks novietoti slēgtā konteineru novietnē, samazinot nešķiroto konteineru skaitu.

Lai sekmīgi īstenotu pasākumu, būtisks nosacījums ir mājas  iedzīvotāju izpratnes un atbalsta iegūšana. Pirmā tikšanās ar mājas iedzīvotāju nodibinātās mājas pārvaldes locekļiem  un mājas apsaimniekotājiem – Latvijas namu apsaimniekotāju, 28.jūnijā tika organizēta tiešsaistē, sniedzot detalizētu skaidrojumu par  plānoto  pasākumu un tā izpildes nosacījumiem.

LASA speciālisti sniedza izsmeļošas atbildes uz visiem uzdotajiem jautājumiem par pasākuma realizācijas tehnisko pusi un ieguvumiem daudzdzīvokļu nama iedzīvotājiem. Pirmā neklātienes tikšanās parādīja, ka namu pārvaldītāji un apsaimniekotāji ir ieinteresēti jaunajā iniciatīvā, kas būtiski samazina iedzīvotāju izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, kā arī atkritumu savākšanu padara patīkamāku, jo praktiski nesmako.  Arī sadzīves nešķiroto atkritumu konteineri, samazinoties tajos virtuves atkritumu daudzumu, ir kļuvuši pievilcīgāki.  

Nākošā tikšanās 15.augustā jau noritēja klātienē, mājas pagalma koku ēnā. Dalībnieku skaits gan nebija liels, tika pārstāvēti seši no mājas 120 dzīvokļiem, jo augstā gaisa temperatūra darbdienas vakarā, bija viens no faktoriem, kas noteica tikšanās dalībnieku skaitu. Savukārt iedzīvotāji, kas piedalījās, bija ieinteresēti pasākumā un gatavi uz “karstām pēdām” sākt darboties. LASAi jau šobrīd kopā ar Latvijas namu apsaimniekotāju ir jāīsteno virkne steidzamu darbu – jāiepērk bioloģisko atkritumu konteineri un jānoslēdz līgums ar virtuves atkritumu apsaimniekotāju. Ceram uz veiksmīgu sadarbību arī tālāk, informējot visus nama iedzīvotājus!

Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija valdes locekle R.Bendere mājas iedzīvotāju iesaistes sapulcē 2022.gada 15.augustā projektā LIFE20 IPE/LV/000014. Foto: D.Āriņa

Iedzīvotāji var ērti un ātri atbrīvoties no būvgružiem un lielgabarīta atkritumiem

06.12.2023

Atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” ieviesis jaunu un...
Lasīt vairāk
Skolēni hakatonā piedāvā radošus risinājumus resursu patēriņa mazināšanai; uzvar – Limbažu vidusskola

04.12.2023

Ar ideju par kopienas aprites skapja izveidi, kas...
Lasīt vairāk
Pētījums par mājsaimniecību tekstila šķirošanu un izmantošanu Latvijā

30.11.2023

Kā Latvijā notiek lietotu tekstila preču šķirošana? Kāda...
Lasīt vairāk
Notikusi projekta pirmā Uzraudzības grupas sanāksme

30.11.2023

28. novembrī notika projekta pirmā Uzraudzības grupas...
Lasīt vairāk