Logo
lv en

Par tīrākām pludmalēm piekrastēs

20.07.2023

Lai pludmales apmeklētāji varētu baudīt tīru pludmali, par to mums kopīgi jārūpējas visiem. Tādēļ projekta No atkritumiem uz resursiem ietvaros dažādās Latvijas piekrastes vietās šovasar ir uzstādīti 10 interaktīvi stendi, kas uzskatāmā veidā parāda biežāk sastopamos atkritumus piekrastes teritorijās un sniedz ieteikumus, kā mēs varam palīdzēt šī jautājuma risināšanā – izglītot par mūsu rīcības radītājām sekām uz vidi un iespējām atpūsties pludmalēs videi draudzīgā veidā.

Uzstādītie stendi interaktīvā veidā informē par dažādu atstāto atkritumu sadalīšanās laikiem, tāpēc tas ir viegli saprotams visiem vecumiem. Tā, piemēram, plastmasa – dažādas pudeles, maisiņi, lauskas, izsmēķi, kas pludmalē atrodami kā atkritumi, dabā sadalās no 15 līdz pat 450 gadiem! Un bieži vien tieši plastmasas piesārņojums ir nāves cēlonis dzīvniekiem, kas dzīvo netālu no krasta. Stendā ir norādītas arī ilgtspējīgākas alternatīvas, lai sagatavotos pirms došanās uz pludmali – no mājām paņemt savas vairākkārt lietojamās ūdens pudeles, izmantot tekstila maisiņus, ēdienu ievietot atkārtoti lietojamos uzglabāšanas traukos u.tml.

Aktivitātes ietvaros informatīvie stendi uzstādīti īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Vecāķu un Daugavgrīvas pludmalēs Rīgā, Limbažu novadā pie vides objekta Balta Saule un Randu pļavu skatu torņa, Lilastē, Kolkasragā pie Ovīšu bākas un pie Papes bākas, Užavas upes grīvā un Tūjā.

Precīzas stenda atrašanās vietas pieejamas šajā kartē:

Pludmales stendi — Google manas kartes

Katrs no izglītojoši informatīvajiem stendiem tiek atklāts ar kādu publicitātes pasākumu. Tā piemēram Zilā karoga pacelšanas ceremonijas laikā tika atklāts un apmeklēts informatīvais stends Vecāķu pludmalē. Stendi ir ne tikai apskates, bet arī izglītojošs objekts, lai pie tā organizētu izzinošas skolēnu aktivitātes dabā. Kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldi notiek izglītojošas ekskursijas par atkritumu piesārņojuma tēmu un tā ietekmi uz dabu. Un, ja ir vēlme veikt garākas pastaigas, stendus var iekļaut ekspedīcijas maršrutā, kā to dara Vides izglītības fonda organizētā ekspedīcija gar Baltijas jūras piekrasti “Mana jūra”. Jūlija sākumā aizsākās ekspedīcija “Mana jūra”, kurā kā apskates objekts tiek iekļauti lielākā daļa informatīvo stendu.

Jūnijā aizsākās informatīvā kampaņa, kuras mērķis ir piesaistīt pludmales apmeklētāju uzmanību, izglītot par mūsu rīcības sekām uz vidi un iespējām atpūsties pludmalēs videi draudzīgi. Akcijas laikā nedēļas garumā tika publicēts video Rīgas sabiedriskajā transportā, aicinot aizdomāties par savu rīcību pludmalē un ietekmi uz dabu. Uzsāktajā kampaņā Facebook līdz 4.augustam tiek rīkots konkurss “Neguli atkritumos!”, kurā būs iespēja laimēt 3 velosipēdus, kas izgatavoti no nolietotiem, neejošiem velosipēdiem, dodot tiem otru iespēju. Tāpēc aicinām iedzīvotājus – pludmaļu apmeklētājus vēl līdz pat augusta sākumam piedalīties konkursā “Neguli atkritumos!”, jo 4.augustā tiks izlozēti 3 uzvarētāji, kas saņems savu īpašo velosipēdu.

Jācer, ka pludmales apmeklētāji būs apzinīgi un atkritumus izmetīs atkritumu urnās, nevis atstās pludmales krastā. Kopīgiem spēkiem mēs varam saglabāt skaistu, koptu un tīru pludmali, kurā patīkami atrasties būs gan mums pašiem, gan ārvalstu viesiem. Aicinām būt atbildīgiem un aiz sevis radušos atkritumus savākt – Ko atnesi, to aiznes!

Dalīties:

Zilais Karogs šogad plīvos trīspadsmit Latvijas peldvietās

21.05.2024

Pagājušajā piektdienā, vides izglītības konceptvietā...
Lasīt vairāk
Vides izglītības konceptvietā ”Šūna” notiks Zilā Karoga svinīgā pasniegšana

14.05.2024

Šo piektdien tiks pasniegti Zilie Karogi, Zaļās Atslēgas...
Lasīt vairāk
Aizvadīta projekta vadības grupas sanāksme

09.05.2024

Šodien, 9.maijā notika LIFE Waste to Resources IP vadības...
Lasīt vairāk
Cēsīs notiks velo andele un zaļo pirkstiņu darbnīca

07.05.2024

Uzsākoties velo sezonai un stādīšanas darbiem dārzā,...
Lasīt vairāk