Logo
lv en

Notikusi otrā saruna ar augstskolu pārstāvjiem sarunu cikla “Dialogs ar zinātni” ietvaros

28.04.2023

27.aprīlī Ms Teams vidē notika otrā tikšanās sarunu cikla “Dialogs ar zinātni” ietvaros, kurā runājām par tēmu “Nepārstrādājamo materiālu atkritumi kā resursi”, tādā veidā stiprinot iesaistīto pušu informētību un  veidojot komunikāciju ar augstskolām.

Projektā LIFE Waste To Recources IP paredzētas aktivitātes sadarbības stiprināšanai ar zinātni, kuru ietvaros tiks veidots praktisks darba dokuments – “Stratēģija dialogam ar zinātni līdz 2028.gadam”. Tā izstrādes ietvaros 28.aprīlī augstskolu pārstāvjus un zinātniekus iepazīstinājām ar LIFE Waste To Recources IP aktualitātēm par līdz šim paveikto. Projekta vecākā eksperte Sandija Svarupa ieskicēja vairākas būtiskas lietas – kādi ir jaunākie pētījumi un izvērtējumi projekta ietvaros, ar kuriem var iepazīties mājaslapas https://wastetoresources.varam.gov.lv/ sadaļā “Rezultāti”, kādi ir plānotie iepirkumi un tēmas, par kurām runāsim nākamajās tikšanās reizēs.

“Stratēģija dialogam ar zinātni līdz 2028.gadam” ietvaros pie īstenotajiem pasākumiem var norādīt izveidotu Ms Teams grupu ziņu apmaiņai neformālā formātā, lai sniegtu iespēju augstskolu pārstāvjiem un LIFE Waste To Recources IP pārstāvjiem informēt par aktualitātēm, kas abām pusēm ir saistošas. Nozīmīgs solis būs sadarbības stiprināšana, nodrošinot augstskolu studentiem prakses vietas LIFE Waste To Recources IP partneru organizācijās, kas ir arī viens no stratēģijas uzdevumiem. 

Prezentācijas stafeti pārņēma SIA “Econova Latvia” pārstāvis Ģirts Salmiņš, kas pastāstīja par pilotprojektu par kompozītmateriāliem kā resursiem – par to, kā norit kompozītmateriālu veidošana, ka materiāls ir gana komplicēts, jo sastāv no jauktas plastmasas, gumijas, tekstila un šķiedras uz celulozes bāzes, un kāds ir tā sagatavošanas process līdz gala materiāla izveidei, testēšanai un pielietojumam. Savukārt SIA “Druplat” projekta vadītājs Dzintars Vītoliņš dalījās ar informāciju par koka un tekstila atkritumu izmantošanu jaunu produktu radīšanā. SIA “Druplat” pamatdarbība ir saistīta ar koka atkritumu savākšanu laukumos Rīgā un Cēsīs, to pārstrādi jeb drupināšanu šķeldā. Pārstrādātās otrreizējās koksnes izmantošana kā pamatizejviela tālāk tiek izmantota skaidu plākšņu ražošanā. Tā kā viens no koka atkritumu produktiem ir koka skaidu bloki, tie tālāk tiek novirzīti skaidu bloka palešu ražošanā - koksnes skaidas sajaucot ar līmi, izmantojot karstās preses metodi. Vēl paredzēts darbs pie testēšanas un saistvielu aizvietošanas uz dabai draudzīgākiem materiāliem, kā arī tekstila šķiedru piejaukšanu.

Savukārt RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes vadošais pētnieks, Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs, Ph.D.Chem. Andrejs Šiškins dalījās ar iegūtajiem rezultātiem no Ekoloģisko risinājumu un materiālu  ilgtspējīgas attīstības zinātniski pētnieciskā laboratorijas. Par to kā notiek jauna produkta testa daudzuma izgatavošana, testēšana un pielietošana. Piemēram, par māla-stikla keramikas izveidi un tā tālāku izpēti.

Sarunu ciklu noslēdza RTU zinātniskais asistents Mg.Sc.ing. Kristaps Zvirgzds, kurš stāstīja par savu kolēģu un citu studentu maģistra darbu, promocijas darbu un projektu laikā no dažādiem atkritumiem un atlikumiem radītajiem produktiem, piemēram, sēņu micēlija izmantošanu mākslas darbu radīšanā, kafijas biezumu izmantošana dažādu priekšmetu radīšanā (puķu podu, krūžu paliktņu u.c.), apģērbu kolekciju radīšana no plastmasas maisiņiem un dažādiem otrreiz pārstrādātiem materiāliem, pat tējas sēnes izmantošanu. Par iespējām, ko dod džinsa audumu smalcināšana un to otrreizējā izmantošana, lai radītu nākamos inovatīvos risinājumus.

Pateicamies visiem par dalību un vērtīgajām prezentācijām!

Aicinām iepazīties ar prezentācijām:

1. LIFE IP projekta «No atkritumiem uz resursiem» aktualitātes;

2.  Kompozītmateriāli kā resursi;

3.  Koka atkritumu izmantošana jaunu produktu radīšanā;

4. Otrreizējo produktu izmantošana jaunu produktu izveidei

5. Tekstila, koksnes un citu materiālu atkritumu pārstrāde jaunos produktos.

Iedzīvotāji var ērti un ātri atbrīvoties no būvgružiem un lielgabarīta atkritumiem

06.12.2023

Atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” ieviesis jaunu un...
Lasīt vairāk
Skolēni hakatonā piedāvā radošus risinājumus resursu patēriņa mazināšanai; uzvar – Limbažu vidusskola

04.12.2023

Ar ideju par kopienas aprites skapja izveidi, kas...
Lasīt vairāk
Pētījums par mājsaimniecību tekstila šķirošanu un izmantošanu Latvijā

30.11.2023

Kā Latvijā notiek lietotu tekstila preču šķirošana? Kāda...
Lasīt vairāk
Notikusi projekta pirmā Uzraudzības grupas sanāksme

30.11.2023

28. novembrī notika projekta pirmā Uzraudzības grupas...
Lasīt vairāk