Logo
lv en

Noslēdzies atkritumu apsaimniekošanas nozares seminārs “Latvijas zaļais kurss atkritumu saimniecībā”

31.08.2022

Šī gada 25. un 26. augustā reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā SIA “Liepājas RAS” Grobiņas pagasta “Ķīvītēs” un Liepājā divu dienu garumā norisinājās starptautisks atkritumu apsaimniekošanas nozares seminārs “Latvijas zaļais kurss atkritumu saimniecībā”, kas vienuviet pulcēja vairāk kā 140 dalībnieku no visas Latvijas, kā arī Lietuvas un Beļģijas.

Seminārā par Eiropas zaļā kursa izaicinājumiem un inovācijām Latvijas atkritumu saimniecībā diskutēja Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM), Valsts vides dienesta, Latvijas Pašvaldību savienības, pašvaldību, atkritumu asociāciju un to biedru pārstāvji.

Seminārā tās dalībnieki (VARAM, Latvijas atkritumu saimniecības asociācija, Clean R u.c.) informēja arī par Eiropas Savienības (ES) LIFE programmas integrētā projekta Nr. LIFE20 IPE/LV/000014 “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Recources IP) aktualitātēm.

Pirmās semināra dienas vadošo tēmu par zaļo kursu iesāka VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs, kurš klātesošos iepazīstināja ar būtiskākajām ES iniciatīvām un ES direktīvās noteiktajiem atkritumu apsaimniekošanas mērķiem un to līdzšinējo izpildi, to sasaisti ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu, kura grozījumi stājās spēkā 20.04.2022., kā arī rīcību attiecībā uz plastmasas atkritumu samazināšanu un depozīta sistēmas ieviešanas sākotnējiem rezultātiem.

VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs

Ministrs norādīja, ka virzībā uz efektīvu atkritumu apsaimniekošanu valstī svarīga ir reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu izstrāde, apglabāto atkritumu daudzuma samazināšana, pārstrādāto atkritumu daudzuma palielināšana, t.sk., arī eksports pārstrādei uz citām ES valstīm, risinājumu meklējumi komersantiem sadarbībā ar pašvaldībām attiecībā uz dalīto atkritumu vākšanu un iedzīvotāju motivēšanu, kur tiek izskatīti arī jautājumi par minimālo izvešanas biežumu gadījumos, ja iedzīvotāji godprātīgi šķiro, kā arī atkritumu dalītās vākšanas risinājumu attīstība, it īpaši attiecībā uz bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem.

Semināra otrajā dienā ar aktualitātēm atkritumu apsaimniekošanas nozares normatīvajos aktos semināra dalībniekus iepazīstināja VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

R. Vesere akcentēja, ka līdz 2023. gada 31. decembrim visā valsts teritorijā pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem ir jāizveido dalītas savākšanas sistēma bioloģiskajiem atkritumiem, un par pilnīgi ieviestu šo sistēmu var uzskatīt tad, ja pašvaldības teritorijā esošajiem iedzīvotājiem tiek nodrošināta regulāra bioloģiski noārdāmo atkritumu dalīta savākšana, proti, bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas konteineri pie daudzdzīvokļu mājām.

LR VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte VesereLR VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere

Savukārt, tekstilmateriālu dalītās savākšanas sistēma valstī jāizveido līdz 2023. gada 1. janvārim. Darba kārtībā ir grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kur noteikta reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centru izveidošanas kārtība un funkcijas, un precizētas dažādas prasības, līdz 2023. gada 30. jūnijam pagarināt reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu izstrādi un citas nozīmīgas aktualitātes.

R. Vesere informēja klātesošos arī par projekta LIFE Waste To Recources IP gaitu un aicināja izmantot tīmekļvietni wastetoresources.varam.gov.lv, kur tiek ievietota aktuālā projekta informācija, pētījumi un rezultāti. Projektā sadarbībā ar VARAM piedalās 21 sadarbības partneris, pārstāvot valsts iestādes, NVO, atkritumu apsaimniekotājus, vides izglītības organizācijas u.c.

Otrās dienas konferences dalībnieki

Plašāka informācija par semināru pieejama šeit.

Video atskats uz semināru pieejams šeit.

Semināra partneru prezentācijas pieejamas:

Rudīte Vesere, LR VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore

Linda Rirdance, Clean R valdes locekle

Rūta Bendere, Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija

Iedzīvotāji var ērti un ātri atbrīvoties no būvgružiem un lielgabarīta atkritumiem

06.12.2023

Atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” ieviesis jaunu un...
Lasīt vairāk
Skolēni hakatonā piedāvā radošus risinājumus resursu patēriņa mazināšanai; uzvar – Limbažu vidusskola

04.12.2023

Ar ideju par kopienas aprites skapja izveidi, kas...
Lasīt vairāk
Pētījums par mājsaimniecību tekstila šķirošanu un izmantošanu Latvijā

30.11.2023

Kā Latvijā notiek lietotu tekstila preču šķirošana? Kāda...
Lasīt vairāk
Notikusi projekta pirmā Uzraudzības grupas sanāksme

30.11.2023

28. novembrī notika projekta pirmā Uzraudzības grupas...
Lasīt vairāk