Logo
lv en

Nomas pakalpojumi Latvijā - ar izaugsmes potenciālu

23.02.2024

Aptauja, kas veikta 2023. gada nogalē, sniedz padziļinātu ieskatu Latvijas iedzīvotāju attieksmē un paradumos saistībā ar preču nomu, norāda uz tirgus potenciālu un iespēju uzņēmumiem attīstīt nomas pakalpojumus Latvijā. Aptaujas dati dod iespēju labāk saprast patērētāju vajadzības un pielāgot piedāvājumu atbilstoši dažādu iedzīvotāju grupu paradumiem un prasībām.

Biedrības “Zero Waste Latvija” pasūtītā aptauja norāda, ka vairums Latvijas iedzīvotāju pozitīvi vērtē preču nomas iespējas, tomēr 21,5% respondentu atzīst, ka viņiem ir grūtības sniegt atbildi par pieejamību. Šis skaitlis parāda potenciālu tirgus pieaugumam un norāda uz nepieciešamību uzlabot informētību un pakalpojumu pieejamību.

Interesanti, ka gandrīz puse respondentu pēdējo divu gadu laikā nav nomājuši vai īrējuši nevienu preci par maksu vai bez maksas. Taču tāpat ir ievērojama daļa iedzīvotāju, kuri regulāri izmanto nomas iespējas.

Attiecībā uz informācijas avotiem par nomas pakalpojumiem, internets ir dominējošais kanāls. 86,2% respondentu uzskata, ka visērtāk uzzināt par nomas iespējām ir tieši internetā. Šis secinājums liecina par digitālo rīku nozīmi patērētāju paradumos un norāda uz nepieciešamību itin visiem uzņēmumiem un pakalpojumu sniedzējiem pielāgoties digitālajai videi. 

Dati parāda atšķirības atkarībā no sociāldemogrāfiskajiem faktoriem. Novērojama arī saistība, ka – jo vecāki respondenti, jo mazāk izvēlējušies nomu. Piemēram, jaunie respondenti ir entuziastiskāki attiecībā uz nomas iespējām, savukārt vecāka gadagājuma grupa var izrādīt lielāku skepsi. Visvairāk preces nomā Pierīgas, Rīgas un Vidzemes reģionos, vismazāk Latgalē. 

Aptauja arī atklāj, ka jo augstāki ienākumi, jo vairāk izvēlas lietu nomu vai uz laiku saņemt tās bez maksas.

“Šie dati uzreiz liek domāt arī par divām lietām: pirmkārt, kā ar informāciju un pakalpojumiem sasniegt vecāka gada gājuma cilvēkus un tos, kuri šobrīd mazāk lieto aplikācijas vai internetu kopumā. Iespējams, ka arī vairāk jāskaidro nomas priekšrocības. Attiecībā uz reģioniem ar mazāku iedzīvotāju skaitu, jāatceras, ka pašvaldībām piedāvājot nomas vai lietu bibliotēkas pakalpojumus ir iespēja veicināt arī iedzīvotāju labklājību. Iespējams, ka jādomā arī par nomas lietu piegādes iespējām,” saka Evija Ozola - Ozoliņa, Zero Waste Latvija IT Projektu vadītāja.

Anketēšana atklāj arī, ka daudzi respondenti izvēlētos nomu pār iegādi dažādām preču grupām, kuras reti lieto. Visvairāk respondentu (75,2 %) izvēlētos lietas pasākumu organizēšanai iznomāt, nevis iegādāties, ja ērtā attālumā no atrašanās vietas būtu iespēja tās nomāt. Nedaudz mazāk - 60,8 % nomātu nevis pirktu būvniecības un “izgatavo pats” hobijiem nepieciešamās preces. Arī auto nomu (58,5 %), aktīvas atpūtas inventāra nomu (56,9 %) un grāmatas paņemt uz laiku (55,8 %) salīdzinājumā ar to iegādi izvēlētos vairums iedzīvotāju, ja vien ērtā attālumā no atrašanās vietas būtu iespēja tās nomāt. Tas apliecina elastīgumu un vēlmi izmantot preču nomas iespējas atkarībā no situācijas un vajadzībām.

“Lietas, kuras Latvijas cilvēki nomā, ir samērā klasiskas. Mazliet pietrūkst domāšanas “ārpus kastes” un te ir liels potenciāls, jo mūsu mājokļi ir pilni ar lietām, kuras ikdienā lietojam reti un varētu lietot vairāk un kopā: ceļojumu somas, dzīvnieku transporta un kopšanas aksesuāri, dažādas hobiju lietas, utt. Iespējams, ka mums nepieciešams runāt par domāšanas maiņu un to, ka mums nevajag tik daudz lietu īpašumā. Tas, iespējams, daļai iedzīvotāju palīdzētu arī uzlabot materiālo stāvokli,” saka Maija Krastiņa, Zero Waste Latvija valdes locekle.

Aptauju 2023. gada nogalē veicis pētījumu centrs SKDS.

Lai veicinātu lietu apritīgumu, biedrība “Zero Waste Latvija” kopā ar partneriem – SIA “ZAAO”, biedrību “Zaļā brīvība”, SIA “CleanR” un SIA “Eco Baltia VIDE” ir izveidojusi digitālo platformu Lietovelreiz.lv, kuras mērķis ir paildzināt lietu dzīvi un lietošanu. Platformā vienuviet ir apkopota informācija par preču remonta iespējām, lietu nomu, maiņu un citiem apritīgiem pakalpojumiem visā Latvijā. 


Aicinām studentus piedalīties zinātniski pētniecisko darbu konkursā ar balvu fondu 3000 euro

02.04.2024

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas...
Lasīt vairāk
Seminārs Latgales reģiona pašvaldībām par atkritumu apsaimniekošanu un aprites ekonomiku

27.03.2024

Latgales plānošanas reģions (LPR) sadarbībā ar Vides...
Lasīt vairāk
Dialogs ar zinātni - atkritumi kā resursi aprites ekonomikas kontekstā

26.03.2024

Šodien notika 5. ekspertu tikšanās sarunu ciklā “Dialogs...
Lasīt vairāk
Uzsākta datu vākšana par radīto pārtikas atkritumu daudzumu

22.03.2024

Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības...
Lasīt vairāk