Logo
lv en

Latvija ir apņēmusies no nākamā gada ieviest tekstila šķirošanas sistēmu

21.09.2022

Sākot ar 2023. gadu Latvijā obligāti būs jāšķiro tekstilmateriāli, nodalot tos no kopējiem sadzīves atkritumiem. Pašvaldībām no nākamā gada būs pienākums organizēt tekstilmateriālu šķirošanu savā reģionā, kas iedzīvotājiem nozīmēs mazākas izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu, jo par pareizi sašķirotiem dalīto atkritumu vākšanas konteineriem izvešanas maksa nav jāmaksā. Līdz ar to, jo vairāk konteineru būs pieejami šķirošanai, jo mazāk atkritumu nonāks kopējā sadzīves atkritumu maksas konteinerā.

2022. gadā plānots uzstādīt ap 300 tekstilmateriālu šķirošanas konteinerus. Ko īsti nozīmē ieviesta tekstila šķirošanas sistēma, skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Andris Ķēniņš. Normatīvajos aktos jau noteikts, ka pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju ir jānodrošina tekstilmateriāla  atsevišķu savākšanu pašvaldības administratīvajā teritorijā. Šobrīd tiek virzīts apstiprināšanai VARAM sagatavotais likumprojekts “Grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā”, kas nosaka tekstilizstrādājumu ražotāju atbildību, konkrēti, persona, kas laiž tirgū vai dara pieejamus tirgū tekstilizstrādājumus nodrošina tekstilizstrādājumu atkritumu pieņemšanu, savākšanu, sagatavošanu atkārtotai izmantošanai, pārstrādi vai reģenerāciju, izmantojot labākos pieejamos tehniskos paņēmienus atbilstoši normatīvajiem aktiem par piesārņojumu.

VARAM kopā ar 21 sadarbības partneri no šī gada ievieš LIFE integrēto projektu “No atkritumiem uz resursiem Latvijā – Reģionālās ilgtspējības un aprites veicināšana, izmantojot atkritumus kā resursus”, kas  ietver arī aktivitātes saistībā ar tekstila atkritumiem - to savākšanas sistēmas izveidi un pilotpasākumu demonstrāciju, lai samazinātu atkritumu poligonos nonākušo tekstilmateriāla daudzumu.

Vairāk par tekstilmateriālu šķirošanu, VARAM lomu un SIA “Eco Baltia vide” aktivitātēm saistībā ar savāktā tekstilmateriāla izlietojumu un nākotnes perspektīvām uzzini noskatoties raidījumu:

Vides fakti / Raksts / LTV.LV (lsm.lv)

#WasteToResources

Iedzīvotāji var ērti un ātri atbrīvoties no būvgružiem un lielgabarīta atkritumiem

06.12.2023

Atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” ieviesis jaunu un...
Lasīt vairāk
Skolēni hakatonā piedāvā radošus risinājumus resursu patēriņa mazināšanai; uzvar – Limbažu vidusskola

04.12.2023

Ar ideju par kopienas aprites skapja izveidi, kas...
Lasīt vairāk
Pētījums par mājsaimniecību tekstila šķirošanu un izmantošanu Latvijā

30.11.2023

Kā Latvijā notiek lietotu tekstila preču šķirošana? Kāda...
Lasīt vairāk
Notikusi projekta pirmā Uzraudzības grupas sanāksme

30.11.2023

28. novembrī notika projekta pirmā Uzraudzības grupas...
Lasīt vairāk