Logo
lv en

Eiropas Ilgtspējīgas nedēļas ietvaros LIFE Waste to Resources IP piesaka divus pasākumus aprites ekonomikas kontekstā

27.09.2023

No šī gada 18. septembra līdz 8. oktobrim Latvijā un visā Eiropā norisinās Eiropas Ilgtspējīgas attīstības nedēļa 2023 (European Sustainable Development Week ESDW 2030). Projektu LIFE Waste to Resources IP “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” pārstāvēs divi partneri, SIA “Clean R”, atklājot būvniecības materiālu apmaiņas punktu, bet SIA “Zaļā josta” uzsāks kampaņu par cigarešu izsmēķu kaitīgo ietekmi uz vidi.

ESDW ir ievērojams notikums, kura galvenais mērķis ir veicināt starptautiska līmeņa zināšanu apmaiņu un dalīšanos ar labas prakses piemēriem ilgtspējas attīstības veicināšanā. ESDW  nodrošina platformu, lai Latvija un pārējās Eiropas valstis varētu demonstrēt savus centienus un sasniegumus ilgtspējas nodrošināšanā gan vietējā, gan globālā mērogā. Tas ļauj mums kā projektam izcelt savas ilgtspējas iniciatīvas un labās prakses piemērus.

Latvijā pirmā būvgružu, būvmateriālu un remonta lietu apmaiņas punkta atklāšanu šķirošanas laukumā “Nomales” sekmēs Eiropas Savienības Zaļā kursa un ANO ilgtspējīgas attīstības programmas mērķu sasniegšanu, mazinot piesārņojumu un poligonos noglabājamo atkritumu apjomu, kā arī palielinot atkritumu pārstrādi un to atkārtotu izmantošanu, tādā veidā attīstot aprites ekonomiku Latvijā.

Apmaiņas punktā iedzīvotāji varēs bez maksas nodot, paņemt vai apmainīt atkārtotai lietošanai derīgus būvmateriālus, remonta lietas, interjera priekšmetus un strādājošu elektrotehniku. Tāpat tajā būs iespējams noteiktas kvalitātes būvgružus iemainīt pret grunti vai šķembām.

Savukārt uzņēmums SIA “Zaļā josta” šajā laikā uzsāks kampaņu par zemē nomestu izsmēķu kaitīgo ietekmi uz dabu. Uzņēmuma īstenotā pētījuma “Novērtējuma ziņojums par smēķētāju uzvedību un tabakas izstrādājumu lietošanas paradumiem un piegružošanu publiskās vietās Latvijā” rezultāti liecina, ka 27% Latvijas aptaujāto iedzīvotāju mēdz izmest izsmēķus notekā, aprakt tos smiltīs vai sniegā, taču 8-9% izsmēķi nereti nomet zemē – vietās, kur jau ir piegružots vai tuvumā nav atkritumu tvertnes. Smēķētāju īpatsvars Latvijā ir viens no lielākajiem Eiropā – cigaretes ikdienā lieto 24,9% iedzīvotāju vecumā virs 15 gadiem, liecina Eiropas statistikas aģentūras Eurostat 2019. gadā apkopotie dati.

Tādēļ pasākuma atklāšanas dienā plānots prezentēt izglītojošu īsfilmu “Izsmēķa ceļš”, kā arī dalīties ar pētījuma “Novērtējuma ziņojums par smēķētāju uzvedību un tabakas izstrādājumu lietošanas paradumiem un piegružošanu publiskās vietās Latvijā” rezultātiem. Tiks prezentēti izsmēķu piesārņojuma dati Rīgas piekrastē, pārrunāti arī jautājumi par Rīgas pašvaldības iesaisti izsmēķu piesārņojuma mazināšanā un sniegta pieredzes apmaiņa par to, kā noritēja sadarbība ar Liepājas pašvaldību LIFE Waste to Resources IP pilotprojekta īstenošanā.

Atkritumu apsaimniekošanas nozare ir viena no svarīgākajām vides aizsardzības nozarēm valstī un projekta LIFE Waste to Resources IP viens no mērķiem, tāpat kā tas ir ANO - veicināt atkritumu šķirošanu un pārstrādi. Šī mērķa sasniegšana sekmēs resursu otrreizēju izmantošanu, samazinot negatīvo ietekmi uz vidi un mazinās oglekļa emisijas ekonomikas pēdas nospiedumu.

Iedzīvotāji var ērti un ātri atbrīvoties no būvgružiem un lielgabarīta atkritumiem

06.12.2023

Atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” ieviesis jaunu un...
Lasīt vairāk
Skolēni hakatonā piedāvā radošus risinājumus resursu patēriņa mazināšanai; uzvar – Limbažu vidusskola

04.12.2023

Ar ideju par kopienas aprites skapja izveidi, kas...
Lasīt vairāk
Pētījums par mājsaimniecību tekstila šķirošanu un izmantošanu Latvijā

30.11.2023

Kā Latvijā notiek lietotu tekstila preču šķirošana? Kāda...
Lasīt vairāk
Notikusi projekta pirmā Uzraudzības grupas sanāksme

30.11.2023

28. novembrī notika projekta pirmā Uzraudzības grupas...
Lasīt vairāk