Logo
lv en

Dod iespēju laboties – pirmais elektrotehnikas labošanas centrs Latvijā!

26.02.2024

Lai veicinātu nolietotas elektrotehnikas atgriešanos apritē, šogad Pierīgā, Rumbulā tika atklāta vides apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide” elektrotehnikas remontdarbnīca “Lab!” Par pieredzi, atverot šo remontdarbnīcu un to, kā veicināt nolietotas elektrotehnikas atgriešanos otrreizējā apritē un kāpēc tas ir būtiski, konferencē “Radīt labāk, lietot ilgāk – atkritumi kā resursi Latvijā” stāstīs “Eco Baltia vide” pārstāve Evija Gorbunova.

Saskaņā ar Valsts vides dienesta datiem, kopumā Latvijas tirgū gada laikā vidēji tiek laistas ap 30 000 tonnas dažādu elektroierīču. Ik gadu tiek savākts ap 20 000 tonnu nolietotu elektroiekārtu, lielākoties televizori, veļasmašīnas un mazās elektriskās un elektroniskās ierīces. Daudzas no tām saviem saimniekiem ir kļuvušas liekas vai arī ir bojātas, tomēr ar nelielu tehnisku apkopi tām varētu dot otro iespēju un paildzināt to dzīves ciklu. Tomēr 10 000 tonnu elektrotehnikas ceļš ir nezināms. Tas nozīmē, ka šīs iekārtas, piemēram, novietotas blakus konteineriem, kā tas nereti notiek ar lielo sadzīves tehniku, jau būtībā ir apsaimniekotas nepareizi un atrodas vidē.

Ir noteikts, ka nolietotā elektrotehnika tiek klasificētas kā videi kaitīgie atkritumi, jo var saturēt videi un cilvēkam bīstamas vielas. Tāpēc visa veida nolietotās sadzīves un elektroiekārtas nedrīkst izmest sadzīves atkritumos, bet tās jānodod specializētam atkritumu apsaimniekotājam.

Ierasti savāktā elektrotehnika tiek nodota pārstrādei, kur tiek iegūti dažādi, jauni materiāli. Tomēr ar jaunatklāto elektrotehnikas remontdarbnīcu “Lab!” nolietotas elektrotehnikas apsaimniekošanā tiek iedzīvināta jauna pieeja – no savāktā tehnikas apjoma atšķirot to, ko var saremontēt un kam var dot otro dzīvi.

Jaunatklātās darbnīcas “Lab!” galvenais mērķis ir dot otru dzīvi elektroiekārtām, kuras ir iespējams salabot un atgriezt dzīvē, jo nolietotas elektrotehnikas remonts ir labākais pārstrādes veids. Remontējot iekārtas, nevis ražojot jaunas, ievērojami tiek saudzēti dabas resursi un otrreizējā apritē ar mazāku resursu patēriņu tiek atgrieztas iekārtas. Otrs darbnīcas mērķis ir mazināt aizspriedumus par lietotu elektrotehniku, mudināt sabiedrību uz ilgtspējīgu un racionālu lietu lietošanu un parādīt – arī lietots joprojām ir labs. Kā redzams aptaujās, elektrotehnikai cilvēki retāk mēdz dot otru iespēju nekā citām precēm, piemēram, automašīnām vai apģērbam.

Remontdarbnīcā strādā divi pieredzējuši meistari, kuri diagnosticē, kāpēc iekārta neiet un izvērtē, kas nepieciešams lietas salabošanai, un veic remontu. Reizēm remonts ir pavisam vienkāršs un par dažiem desmitiem eiro tiek salabotas vairākus simtus vērtas iekārtas.

Jaunajā remontdarbnīcā nonāks elektroierīces, kuras SIA “Eco Baltia vide” nodevuši sadarbības partneri – dažādi uzņēmumi, kā arī iekārtas, ko Latvijas iedzīvotāji nogādājuši nodošanas punktos pie TC “Akropole Alfa” Rīgā un biznesa centra “Business Garden” Mārupē.

Salabotās iekārtas tiks nodotas labdarībai un tirdzniecībai. Tās varēs iegādāties tīmekļvietnē www.lietovelreiz.lv, taču nākamgad SIA “Eco Baltia vide” atvērs īpašu lietotās un salabotās elektrotehnikas veikalu. Ir uzsākta sadarbība arī ar vairākām labdarības organizācijām, piemēram “Otrā elpa”, “Tavi Draugi”, Rehabilitācijas centrs “Līgatne”, “SOS Bērnu ciemats”, kam tiks nodotas salabotās elektroiekārtas.

Aicinām studentus piedalīties zinātniski pētniecisko darbu konkursā ar balvu fondu 3000 euro

02.04.2024

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas...
Lasīt vairāk
Seminārs Latgales reģiona pašvaldībām par atkritumu apsaimniekošanu un aprites ekonomiku

27.03.2024

Latgales plānošanas reģions (LPR) sadarbībā ar Vides...
Lasīt vairāk
Dialogs ar zinātni - atkritumi kā resursi aprites ekonomikas kontekstā

26.03.2024

Šodien notika 5. ekspertu tikšanās sarunu ciklā “Dialogs...
Lasīt vairāk
Uzsākta datu vākšana par radīto pārtikas atkritumu daudzumu

22.03.2024

Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības...
Lasīt vairāk